Červenec 2006


!!Click here!!

19. července 2006 v 20:31
AHOJTE!!
DĚLÁM MENŠÍ PRŮZKUM O DANIELOVI RADCLIFFOVI.
CHTĚLA BYCH VĚDĚT CO SE VÁM NA NĚM LÍBÍ A CO NE A JAK SE VÁM LÍBÍ ( vzhled, oblékání, vlasy, oči ....)
A TAKY PROČ CHODÍTE NA JEHO STRÁNKY.
!!!! PROSÍM PIŠTE DO KOMENTÁŘŮ !!!!
DĚKUJU
Mějte se Hezky

Hůlky něco o nich

17. července 2006 v 21:05 Hůlky HP
Ollivanderovy hůlky
Zde si můžeš koupit hůlku. Pamatuj! Budeš jí ve škole potřebovat.
Hůlky

Z historie víme, že síla hůlky se dlouho umocňovala velikostí hůlky. Po nějaké době ale čarodějové zjistili, že síla hůlky se může až několikanásobně zvýšit díky účinné látce z nějakého tvora. Tak se začaly hůlky natírat zvláštní tekutinou, nicméně tyto hůlky ztratily svou sílu po velice krátké době. Tak se přešlo od natírání k plnění hůlek. To se osvědčilo a používá se dodnes.

Každá hůlka má jádro
Ollivander používá tyto tři: blánu z dračího srdce (Hermionina hůlka), pero z ptáka Fénixe (Harryho hůlka) a žíni z jednorožce (Ronova hůlka). Můžeme si zde všimnout, že Harry, Ron a Hermiona mají společně všechny tři náplně ve svých hůlkách. Je pravděpodobné, že to bude mít nějaký význam, jelikož J.K.Rowlingová toto zmiňuje na svých stránkách jako určité tajemství, které do této doby věděla pouze ona.
Jiní výrobci používají také vlas člověka nebo víly (hůlka Fleur), anebo některý cenný nerost. Dodnes je ale stále Olliavander známý jako nejlepší výrobce hůlek.

Obal (plášť) hůlky je většinou dřevěný (vyjímečně může být kamenný nebo kovový).
Každé dřevo má svůj význam. Podívejme se například na Harryho a Voldemortovu hůlku. Cesmínové dřevo (Harryho hůlka) podle evropské tradice zahání zlo, zatímco tis (Voldemortova hůlka), který dosahuje úžasné dlouhověkosti (i více než dva tisíce let), může symbolizovat smrt i vzkříšení a jeho míza může otrávit.
Podle keltů navíc můžeme zjistit, ze kterého stromu má být hůlka vyrobena podle toho, kdy se daná osoba narodila. Takto bychom zjistili, že Harry má správnou hůlku podle svého data narození. Ron (narozen mezi 18. únorem až 17 březnem) má hůlku z Jasanu a Hermiona (2. - 29. září) z vinné révy. Nicméně ne všichni kouzelníci mají hůlku podle keltského určení (např. Hagrid, který má dubovou hůlku, ale podle Keltů by měl mít hůlku z černého bezu. V Británii symbolizuje dub Krále lesů, sílu, ochranu, úrodnost. Jakou jinou hůlku by tedy Hagrid mohl mít, že?)

Pro zajímavost uvádím Keltský kalendář:
24 prosince - 20 ledna = bříza
21 ledna - 17 února = Jeřáb
18 února - 17 března = Jasan
18 března - 14 dubna = Olše
15 dubna - 12 května = Vrba
13 května - 9 června = Hloh
10 června - 7 července = Dub
8 července - 4 srpna = Cesmín
5 srpna - 1. září = Líska (ořech)
2 září - 29 září = Vinná réva
30 září - 27 října = Břečťan
28 října - 24 listopadu = Rákos
25 listopadu - 23 prosince = Černý bez

Hůlky se liší kromě jiného také svojí délkou. Podle dostupných informací bývají 7-16 palců dlouhé. Nejdelší známou hůlku měl Hagrid (16 palců, dost ohebná). Harryho matka měla hůlku dlouhou deset a čtvrt palce z vrbového dřeva, vynikající na zaříkávání. Zato Harryho otce si vybrala mahagonová hůlka, pružná a dlouhá 11 palců. Bylo v ní trochu víc síly a výtečně se hodila na přeměňování. Lord Voldemort si koupil hůlku 13,5 palce dlouhou, velice mocnou. A jak víme, Harry vyzkoušel několik hůlek. Nakonec si koupil hůlku s perem z fénixe, 11,5 palce dlouhou, pěknou a poddajnou. Pták fénix, který dané pero ztratil patří Albusi Brumbálovi a v minulosti ztratil ještě jedno pero, které skončilo v hůlce Lorda Voldemorta.

Právo nosit u sebe hůlku za všech okolností bylo vyhlášeno z bezpečnostních důvodů Mezinárodním sdružením kouzelníků v roce 1692, který neruší zákon o utajení a proto nedoporučuji hrát si s hůlkou, když je kolem vás spousta mudlů. Točit s hůlkou mezi prsty můžete ve svém pokoji nebo na záchodě :D, ale nikdy ne na zastávce autobusu či vlaku (mudlovské dopravní prostředky), kde je spousta mudlů?
Seznam hůlek:
10 a 1/4 palce, vrbové dřevo
Vynikající na zaříkávání. (Hůlka Lilly Potterové)

11 palců, mahagonové dřevo
Výborná na přeměňování. (Hůlka Jamese Pottera)

13 a 1/2 palce, tisové dřevo, Ocasní pero ptáka Fénixe
Ohromná síla. (Hůlka Toma Raddla alias Lorda Voldemorta)

16 palců, dubové dřevo, značně ohebná
(Hůlka Rubeuse Hagrida - zlomena, ale Hagrid ji stále používá. Maskování deštník.)

9 palců, bukové dřevo, dračí srdce, pružná

7 palců, javorové dřevo, ocasní pero ptáka Fénixe

8 a 1/2 palce, ebenová, žíně z jednorožce

11 palců, cesmínové dřevo, ocasní pero z ptáka Fénixe
Jedna z nejmocnějších hůlek (Hůlka Harryho Pottera)

14 palců, vrba, ocasní žíně z jednorožce
(2. hůlka Rona Weasleyho)

12 a 1/4 palce, jasmínové dřevo, žíně z jednorožce
(Hůlka Cedrika Diggoriho)

Dovoz, jiné země


9 a 1/2 palce, růžové dřevo, vlas z víly
(Hůlka Fleur Delacourové)

10 a 1/4 palce, habrové dřevo, blána z dračího srdce
(Hůlka Viktora Kruma)
Opravy: (Ceny jsou orientační - závisí na druhu hůlky)
naštípnutá hůlkakolem 2 galeonů
broušenído 1 galeonu
nalomená hůlka2 - 7 galeonů
zanešená hůlkado 1 galeonu
nepodajná hůlkado 2 galeonů
neposlušná hůlkado 1,5 galeonu
Čištění: (Ceny jsou orientační - závisí na druhu hůlky)
leštěnído 25 srpců
úprava povrchudo 2 galeonů
lakovánído 3 galeonů
Prodej čistících prostředků:
čistící emulze1 galeon
samočistící sprej1galeon 2srpce
leštící hadřík1 galeon 3 srpce a 11 svrčků
samočistící roztok1 galeon 20 srpců

Hráči

17. července 2006 v 20:43 Famfrpál
Post brankáře nepochybně existuje již od 13.století, jeho úloha se však od té doby změnila. Brankář by měl být první u brankových košů, protože jeho úloha je zabránit, aby se Camrál dostal do některého z nich. Je ovšem povoleno, aby brankář z brankového pásma vylétl, chce-li protivníkovy střelce zastrašit nebo v zárodku zmařit jejich pokus o útok. Dříve však nebylo vyloučeno, že dostatečně rychlý brankář dokáže vstřelit gól a pak se včas vrátit k vlastním košům a zabránit soupeři, aby vyrovnal.
Chytači, coby nejlehčí, nemenší a nerychlejší letci potřebují dobrý zrak a zároveň schopnost za letu se jednou či dokonce oběma rukama pustit koštěte. Vzhledem ke své obrovské důležitosti pro výsledek zápasu - chytne li chytač Zlatonku, získává družstvo 150 bodů - , stávají se nejčastějším terčem všech faulů ze strany soupeře. Právě tito hráči většinou utrží ta nejvážnější zranění. "Zneškodněte chytače!" - tak zní první zásada v Odrážečově bibli od Brutuse Scrimgeoura.
Post odrážeče existuje od té doby, kdy byly do hry zavedeny Potlouky. Základním úkolem odrážečů je chránit členy vlastního mužstva před Potlouky, což činí pomocí holí (dříve kyjů). Odrážeči nikdy nestřílejí góly a nikde není ani zmínka o tom, že by mohli nějak manipulovat s Camrálem. Musí být vybaveni značnou fyzickou silou, aby si poradili s odvracením Potlouků, proto jsou také častěji Odrážeči, ne "Odrážečky".
Střelec je ve famfrpálu nejstarším hráčským postem, protože celá hra byla kdysi založena pouze na střílení branek. Střelci si navzájem přihrávají Camrálem a získávají deset bodů pokaždé, když se jim podaří prohodit ho jednou z branek. K jediné podstatné změně ve hře střelců došlo roku 1884, tj. rok poté, kdy byly brankové koše nahrazeny obručemi. Tehdy bylo zavedeno nové pravidlo, které stanovilo, že do brankoviště smí vletět pouze střelec nesoucí Camrál. Pokud do brankoviště vletělo víc střelců najedou, gól nebyl uznán. Cílem tohoto pravidla bylo eliminovat takzvané "napadání brankáře", tedy manévr, při němž do brankoviště pronikli dva střelci a odtlačili brankáře stranou takže třetí střelec měl volnou cestu k brankové obruči.

Pravidla famfrpálu

17. července 2006 v 20:41 Famfrpál
Odrážeči, jeden Brankář, jeden Chytač (co mají za úkol... viz. Výše). Střelci si podávají Camrál až jej jeden z nich prohodí brankovými tyčemi. Do brankoviště smí jen chytač, který nese Camrál. Když Camrál proletí brankovou obručí, teamu se přičte 10 bodů. Dále je ve hře Brankář. Ten hlídá obruče svého teamu a snaží se, aby protihráč Camrál jimi neprohodil. Odrážeči se snaží Potlouky odrazit jiným směrem než na jejich spoluhráče. Potlouky létají mezi hráči a snaží se srazit hráče z košťat. Ve hře je, ale ještě jeden míč - Zlatonka. Chytač má za úkol chytit Zlatonku dřív než soupeř. Tím pro mužstvo získá 150 bodů a ukončí zápas. ( Nejdéle hraný zápas byl tři měsíce ) (a nejkratšeji hraný famfrpálový zápas byl 3,5 sekundy kdy Roderick Plumton, hrající za Tustrkillská tornáda chytil zlatonku za 3,5 sekundy). Zlatonka je nejdůležitější míč ve hře. Je velice obtížné ji zahlédnout a chytit. Je rychlá a rychle a prudce mění směr.
 • Přestože výše, do níž smí hráč v průběhu utkání vzlétnout, není nijak omezena, je zakázáno, aby vybočil mimo čáry vymezující obvod hřiště. V případě, že někdo z hráčů vylétne do autu, musí jeho tým odevzdat Camrál soupeřícímu mužstvu.
 • Kapitán mužstva si může pomocí sjednaného signálu od rozhodčího vyžádat "oddechový čas". To je jediný okamžik, kdy se hráči smějí v průběhu utkání dotknout nohama země. Oddechový čas lze prodloužit až na dvě hodiny v případě, že dosavadní průběh hry už trval více než dvanáct hodin. Jestliže se po těchto dvou hodinách mužstvo nevrátí na hřiště, je diskvalifikováno.
 • Rozhodčí může proti některému z mužstev nařídit trestné střílení. Střelec, který trestné střílení provádí, letí z centrálního kruhu k brankovišti. Všichni ostatní hráči s výjimkou protivníkova brankáře jsou povinni se během trestného střílení držet stranou.
 • Camrál je dovoleno vytrhnout ze sevření jiného hráče, za žádných okolností však není povoleno, aby hráč chytal protihráče za jakoukoliv část těla
 • V případě zranění není povoleno, aby byl zraněný hráč nahrazen jiným. Mužstvo je povinno pokračovat ve hře bez zraněného hráče.
 • Hráčům je povoleno vzít si na hřiště hůlky, těchto hůlek však za žádných okolností nesmí být použito proti členům soupeřícího mužstva, koštěti kteréhokoliv člena soupeřícího mužstva, proti rozhodčímu či kterémukoliv z míčů a diváků.
 • Famfrpálové utkání končí teprve tehdy, když je chycena Zlatonka nebo když se na tom dohodnou kapitáni obou mužstev.

Famfrpálová mužstva

17. července 2006 v 20:41 Famfrpál
 • Applebyské šípy: Applebyské šípy mají světlemodré hábity,zdobené stříbrným šípem.Tento tým byl založen r. 1612, vyhrál nad Sofijskými supy a nesnášejí se s Wilbourskými vosami.
 • Ballycejští netopýři: Mají černé hábity s šarlatovým netopýrem.27 titulů mistra famfrpálové ligy a je to 2 . nejúspěšnější tým historie.
 • Caerphillské katapulty: Mají světlezelené hábity s šarlatovými svislými pruhy. Byli založeny r.1402, jsou to osmnáctinásobní mistři ligy, jednonásobní mistři Evropy a vyhráli nad draky z Karasjoku.
 • Falmouthší sokoli: Mají tmavošedé hábity s kombinací bíle a na prsou sokolí hlava. Odrážeči Kevin a Karl Broadmoorové.Tvrdá a nesmlouvavá hra.
 • Holyheadské harpyje: Mají tmavozelené hábity se zlatým spárem na prsou. Byli založeni r.1203. Nejlepší sehraný zápas roku 1953 s Heidelberskými harcovníky. Za tento tým hrají jen čarodějky.
 • Kenmarská káňata: Mají smaragdově zelené hábity s dvěma zrcadlově obrácenými žlutými K na prsou. Byli založeni r.1291. Jejich brankář O´Harre byl třikrát kapitánem irského národního mužstva. Maskoti jsou skřítci leprokni.
 • Kudleští kanonýři: Mají oranžové hábity s emblémem letící dělové koule a dvěmi černými klubovými iniciálami. 21 titulů mistra famfrpálové ligy. Harryho a Ronův nejoblíbenější tým.
 • Montroseské straky: Mají černobíle hábity s jednou strakou na prsou. 32 titulů mistra famdrpálové ligy a dva tituly mistra Evropy. Nejúspěšnější britský a irský klub.
 • Puddlemerští spojenci: Mají tmavomodré hábity s klubovým emblémem dvou zkřížených papyrů.Byli založeni r. 1163. 22 titulů mistra ligy. Nejstarší ligové mužstvo.
 • Pýcha Portree: Mají tmavorudé hábity se zlatou hvězdou na prsou. Byli založeni r. 1292. 2 ligové tituly mistra famfrpálu. Jejich nejslavnější střelkyně Catriona McCormacková šestatřicetkrát reprezentovala Skotsko a její dcera Meaghan je brankářkou mužstva.
 • Tustshillská tornáda: Mají azurově modré hábity s dvěma tmavomodrými T na prsou a na zádech. Byli založeni r. 1520. 5 titulů mistra ligy famfrpálu. Jejich chytač Roderick Plumpton chytil Zlatonku za 3 a půl sekundy.
 • Wingtownští tuláci: Mají krvavě rudé hábity se stříbrným sekáčkem na maso. Byli založeni r. 1422. Zřídkakdy poraženi. Založilo jej sedm dětí (čtyři sestry a tři bratři) od řezníka Waltera.
 • Wilbournské vosy: Mají vodorovně pruhované černožluté hábity s emblémem vosy na prsou.Byli založeni r. 1312. 18 titulů mistra ligy famfrpálu. Jejich fanoušci si říkají sršni, za vosy hrál jako chytač Ludo Pytloun.

Návod k výrobě lektvarů

17. července 2006 v 19:35 Lektvary
Jeden z nejznámějších alchymistů byl Nikolas Flamel. Lektvary se hodnotí podle nebezpečnosti a náročnosti:
X-Lehký lektvar- měl by ho zvládnout i student 2. ročníku
XX-Měl by ho zvládnout i nekompetentní kouzelník.
XXX-Lektvar mohou používat jen plnoletí kouzelníci, nebo neplnoletí kouzelníci za dozoru dospělých kouzelníků.
XXXX-Lektvar mohou dělat jen lidé s velikými zkušenostmi a měla by být hlášena jejich výroba ministerstvu.
XXXXX-Lektvary velice nebezpečné, jejichž výrobu provádí kvalifikovaný odborník

Něco o Famfrpálu

17. července 2006 v 19:34 Famfrpál
Famfrpál vznikl na počátku 11. století na místě Queerditch Marsh. Na mapách po něm však budete pátrat marně, a to proto, že mocní čarodějové ho udělali nezaznamenatelným. To znamená, že jej nelze zaznament do žádné mapy. Zpočátku byl famrpál jen jakási zuřivá honička na létajících košťatech, ale postupně se do hry přidávaly míče, až se zrodil ten famfrpál, jaký hrajeme dnes. Začínalo se s jedním herním míčem zvaným Camrál. Je všeobecně známé, že ten slouží ke střílení gólů. Když to lidi začalo tak trochu nudit, přidali si pár Potlouků. A jako perličku nakonec někdo přinesl Zlatonku a doplnil tak dnešní čtveřici balónů.

V roce 1473 se konalo první mistrovství světa v této kolektivní hře. Od té doby se mistrovství světa koná každé čtyři roky. Mimoevropské týmy se mistrovství začaly účastnit od sedmnáctého století. V roce 1652 se také uskutečnilo první mistrovství Evropy, které se zase od té doby koná každé tři roky.

Famfrpál je oblíbený skoro na celém světě. Na východě si příliš příznivců nezískal, protože tam jsou spíše více v modě létající koberce. Ve Spojených státech se sice hraje famfrpál, který zde má však konkurenci v podobném sportu, a tak se na mezinárodních soutěžích Američanům moc nedaří. Zato špičkovými reprezentanty se pyšní Bulharsko, v poslední době také Irsko a kupodivu i podceňované Peru.
Celý tým Famfrpálu se skládá ze sedmi hráčů: 1×brankář, 1×chytač, 2×odražeč 3×střelec
 • Post brankáře nepochybně existuje již od 13.století, jeho úloha se však od té doby změnila. Brankář by měl být první u brankových košů, protože jeho úloha je zabránit, aby se Camrál dostal do některého z nich. Je ovšem povoleno, aby brankář z brankového pásma vylétl, chce-li protivníkovy střelce zastrašit nebo v zárodku zmařit jejich pokus o útok. Dříve však nebylo vyloučeno, že dostatečně rychlý brankář dokáže vstřelit gól a pak se včas vrátit k vlastním košům a zabránit soupeři, aby vyrovnal.
 • Chytači, coby nejlehčí, nemenší a nerychlejší letci potřebují dobrý zrak a zároveň schopnost za letu se jednou či dokonce oběma rukama pustit koštěte. Vzhledem ke své obrovské důležitosti pro výsledek zápasu - chytne li chytač Zlatonku, získává družstvo 150 bodů - , stávají se nejčastějším terčem všech faulů ze strany soupeře. Právě tito hráči většinou utrží ta nejvážnější zranění. "Zneškodněte chytače!" - tak zní první zásada v Odrážečově bibli od Brutuse Scrimgeoura.
 • Post odrážeče existuje od té doby, kdy byly do hry zavedeny Potlouky. Základním úkolem odrážečů je chránit členy vlastního mužstva před Potlouky, což činí pomocí holí (dříve kyjů). Odrážeči nikdy nestřílejí góly a nikde není ani zmínka o tom, že by mohli nějak manipulovat s Camrálem. Musí být vybaveni značnou fyzickou silou, aby si poradili s odvracením Potlouků, proto jsou také častěji Odrážeči, ne "Odrážečky".
 • Střelec je ve famfrpálu nejstarším hráčským postem, protože celá hra byla kdysi založena pouze na střílení branek. Střelci si navzájem přihrávají Camrálem a získávají deset bodů pokaždé, když se jim podaří prohodit ho jednou z branek. K jediné podstatné změně ve hře střelců došlo roku 1884, tj. rok poté, kdy byly brankové koše nahrazeny obručemi. Tehdy bylo zavedeno nové pravidlo, které stanovilo, že do brankoviště smí vletět pouze střelec nesoucí Camrál. Pokud do brankoviště vletělo víc střelců najedou, gól nebyl uznán. Cílem tohoto pravidla bylo eliminovat takzvané "napadání brankáře", tedy manévr, při němž do brankoviště pronikli dva střelci a odtlačili brankáře stranou takže třetí střelec měl volnou cestu k brankové obruči
 • Camrál má průměr dvanácti palců, je bezešvý a má zářivě červenou barvu. Některé starší Camrály měly švy a úchytku, nebo díry na prsty. Červenou barvu dostal poprvé v zimě roku 1711 po utkání, které proběhlo za vytrvalého deště, takže pokaždé, když ho někdo upustil na zem byl nerozeznatelný od rozbahněného terénu. Střelce také čím dál tím víc rozčilovalo, že musí pro Camrál stále létat na zem a tak ho jistá čarodějnice očarovala, že vždy, když ho někdo upustí, tak se snáší k zemi pomalinku, asi jako by klesal ke dnu ve vodě.
 • Zlatonka má velikost vlašského ořechu, stejně jako měla její předchůdkyně zlatonoska. Je zlatá se stříbrnými křidélky, očarovaná tak, aby byla co možná nejdéle nepolapitelná. Zaltonoska je dnes chráněným ptačím druhem a díky své křehkosti byla velmi často při chycení rozdrcena. Traduje se, že roku 1884 na vřesovišti Bodmin Moor Zlatonka unikala chycení celých šest měsíců, oba týmy znechucené ubohým výkonem svých chytačů, poté nedohraný zápas raději ukončili.
 • První Potlouky ( či tehdy "Krváky") byly létající kameny, později černé kovové koule, vypadající trochu jako dělové a nakonec Potlouky olověné. Jenže po nějaké době se zjistilo, že olovo je na výrobu Potlouků moc měkké. V dnešní době se Potlouky vesměs vyrábějí ze železa, v průměru mají deset palců a jsou jen o něco menší než Camrály. Kouzlo, jímž jsou Potlouky očarovány, je nutí pronásledovat všechny hráče bez rozdílu. Jsou - li ponechány samy sobě, zaútočí na toho hráče, který je jim nejblíže.
Řada nimbus - Nimbus racing broom company:
 • Nimbus 1000
 • Nimbus 1500
 • Nimbus 2000
 • Nimbus 2001
Řada zameták - Cleansweep broom company:
 • Zameták 1
 • Zameták 2
 • Zameták 3
 • Zameták 4
 • Zameták 5
 • Zameták 6
 • Zameták 7
Řada kometa - Comet trading company:
 • Kometa jedna čtyřicet
 • Kometa jedna osmdesát
 • Kometa dva šedesát
Další košťata:
 • Kulový Blesk (Firebolt)
 • Meteor (Shooting Star)
 • Stříbrný Šíp (Silver Arrow)
 • Masařka (Bluebottle)
 • Duběnka 79 (Oakshaft 79)
 • Měsíční Paprsek (Moontrimmer)
 • Žíznivá Čára (Swiftstick)
 • Proutěnka 90 (Twigger 90)
Odrážeči, jeden Brankář, jeden Chytač (co mají za úkol... viz. Výše). Střelci si podávají Camrál až jej jeden z nich prohodí brankovými tyčemi. Do brankoviště smí jen chytač, který nese Camrál. Když Camrál proletí brankovou obručí, teamu se přičte 10 bodů. Dále je ve hře Brankář. Ten hlídá obruče svého teamu a snaží se, aby protihráč Camrál jimi neprohodil. Odrážeči se snaží Potlouky odrazit jiným směrem než na jejich spoluhráče. Potlouky létají mezi hráči a snaží se srazit hráče z košťat. Ve hře je, ale ještě jeden míč - Zlatonka. Chytač má za úkol chytit Zlatonku dřív než soupeř. Tím pro mužstvo získá 150 bodů a ukončí zápas. ( Nejdéle hraný zápas byl tři měsíce ) (a nejkratšeji hraný famfrpálový zápas byl 3,5 sekundy kdy Roderick Plumton, hrající za Tustrkillská tornáda chytil zlatonku za 3,5 sekundy). Zlatonka je nejdůležitější míč ve hře. Je velice obtížné ji zahlédnout a chytit. Je rychlá a rychle a prudce mění směr.
 • Přestože výše, do níž smí hráč v průběhu utkání vzlétnout, není nijak omezena, je zakázáno, aby vybočil mimo čáry vymezující obvod hřiště. V případě, že někdo z hráčů vylétne do autu, musí jeho tým odevzdat Camrál soupeřícímu mužstvu.
 • Kapitán mužstva si může pomocí sjednaného signálu od rozhodčího vyžádat "oddechový čas". To je jediný okamžik, kdy se hráči smějí v průběhu utkání dotknout nohama země. Oddechový čas lze prodloužit až na dvě hodiny v případě, že dosavadní průběh hry už trval více než dvanáct hodin. Jestliže se po těchto dvou hodinách mužstvo nevrátí na hřiště, je diskvalifikováno.
 • Rozhodčí může proti některému z mužstev nařídit trestné střílení. Střelec, který trestné střílení provádí, letí z centrálního kruhu k brankovišti. Všichni ostatní hráči s výjimkou protivníkova brankáře jsou povinni se během trestného střílení držet stranou.
 • Camrál je dovoleno vytrhnout ze sevření jiného hráče, za žádných okolností však není povoleno, aby hráč chytal protihráče za jakoukoliv část těla
 • V případě zranění není povoleno, aby byl zraněný hráč nahrazen jiným. Mužstvo je povinno pokračovat ve hře bez zraněného hráče.
 • Hráčům je povoleno vzít si na hřiště hůlky, těchto hůlek však za žádných okolností nesmí být použito proti členům soupeřícího mužstva, koštěti kteréhokoliv člena soupeřícího mužstva, proti rozhodčímu či kterémukoliv z míčů a diváků.
 • Famfrpálové utkání končí teprve tehdy, když je chycena Zlatonka nebo když se na tom dohodnou kapitáni obou mužstev.
Nebelvír (nachová barva)
 • kapitán: Oliver wood
 • chytač: Harry Potter
 • brankář: Oliver Wood
 • odrážeč: Fred Weasley
 • odrážeč: George Weasley
 • střelec: Angelina Johnsonová
 • střelec: Alice Spinnetová
 • střelec: Katie Bellová
Havraspár (modrá barva)
 • Capitán: Roger Davies
 • Chytač: Cho Chang
Mrzimor (žlutá barva)
 • kapitán: Cedric Diggory
 • chytač: Cedric Diggory
Zmijozel (zelená barva)
 • kapitán: Markus Flint
 • chytač: Draco Malfoy
 • brankář: Bletchly
 • odrážeč: Bole
 • odrážeč: Derrick
 • střelec: Marcus Flint
 • střelec: Warrington
 • střelec: Montague

Famfrpálové týmy

 • Applebyské šípy: Applebyské šípy mají světlemodré hábity,zdobené stříbrným šípem.Tento tým byl založen r. 1612, vyhrál nad Sofijskými supy a nesnášejí se s Wilbourskými vosami.
 • Ballycejští netopýři: Mají černé hábity s šarlatovým netopýrem.27 titulů mistra famfrpálové ligy a je to 2 . nejúspěšnější tým historie.
 • Caerphillské katapulty: Mají světlezelené hábity s šarlatovými svislými pruhy. Byli založeny r.1402, jsou to osmnáctinásobní mistři ligy, jednonásobní mistři Evropy a vyhráli nad draky z Karasjoku.
 • Falmouthší sokoli: Mají tmavošedé hábity s kombinací bíle a na prsou sokolí hlava. Odrážeči Kevin a Karl Broadmoorové.Tvrdá a nesmlouvavá hra.
 • Holyheadské harpyje: Mají tmavozelené hábity se zlatým spárem na prsou. Byli založeni r.1203. Nejlepší sehraný zápas roku 1953 s Heidelberskými harcovníky. Za tento tým hrají jen čarodějky.
 • Kenmarská káňata: Mají smaragdově zelené hábity s dvěma zrcadlově obrácenými žlutými K na prsou. Byli založeni r.1291. Jejich brankář O´Harre byl třikrát kapitánem irského národního mužstva. Maskoti jsou skřítci leprokni.
 • Kudleští kanonýři: Mají oranžové hábity s emblémem letící dělové koule a dvěmi černými klubovými iniciálami. 21 titulů mistra famfrpálové ligy. Harryho a Ronův nejoblíbenější tým.
 • Montroseské straky: Mají černobíle hábity s jednou strakou na prsou. 32 titulů mistra famdrpálové ligy a dva tituly mistra Evropy. Nejúspěšnější britský a irský klub.
 • Puddlemerští spojenci: Mají tmavomodré hábity s klubovým emblémem dvou zkřížených papyrů.Byli založeni r. 1163. 22 titulů mistra ligy. Nejstarší ligové mužstvo.
 • Pýcha Portree: Mají tmavorudé hábity se zlatou hvězdou na prsou. Byli založeni r. 1292. 2 ligové tituly mistra famfrpálu. Jejich nejslavnější střelkyně Catriona McCormacková šestatřicetkrát reprezentovala Skotsko a její dcera Meaghan je brankářkou mužstva.
 • Tustshillská tornáda: Mají azurově modré hábity s dvěma tmavomodrými T na prsou a na zádech. Byli založeni r. 1520. 5 titulů mistra ligy famfrpálu. Jejich chytač Roderick Plumpton chytil Zlatonku za 3 a půl sekundy.
 • Wingtownští tuláci: Mají krvavě rudé hábity se stříbrným sekáčkem na maso. Byli založeni r. 1422. Zřídkakdy poraženi. Založilo jej sedm dětí (čtyři sestry a tři bratři) od řezníka Waltera.
 • Wilbournské vosy: Mají vodorovně pruhované černožluté hábity s emblémem vosy na prsou.Byli založeni r. 1312. 18 titulů mistra ligy famfrpálu. Jejich fanoušci si říkají sršni, za vosy hrál jako chytač Ludo Pytloun.

Něco o Joanne Kathleen Rowlingové

17. července 2006 v 19:27 J.K.Rowlingová
Joanne Kathleen Rowlingová
[31.7.1965]
Joanne Kathleen Rowlingová - fotografieJoanne Kathleen Rowlingová - fotografieJoanne Kathleen Rowlingová - fotografieJoanne Kathleen Rowlingová - fotografie
Narodila se roku 1965 v anglickém Gloucestershiru, jejími rodiči jsou laborantka Anne a manažer firmy Rolls Royce Peter. Rowlingová na sebe upozornila už v šesti letech, kdy napsala povídku o králíčkovi Rabittovi, který měl spalničky. V roce 1971 se její rodina přestěhovala z Yatu do Winterbournu, kde si Joanne a její sestra Di hrály s dětmi ze sousedství na kouzelníky. Jejich nejlepšími přáteli byli v té době Ian Potter a jeho sestřička Vikky. S těmi si užily hodně legrace - Ian měl totiž nevyčerpatelnou zásobu bláznivých nápadů, a tak ani talíře zdobené hlemýždi, nebo běhání po čerstvém betonu nebylo pro malou Joanne nic neobvyklého.
V roce 1974 se Rowlingovi opět stěhují, tentokrát do Tutshillu, poblíž městečka Chepstow (Wales). Joanne se v nové škole nelíbí, možná proto se hodně začíná věnovat čtení (E. Nesbitová, Noel Streatfield, Paul Gallic, C. S. Lewis - Letopisy Narnie). Jejím nejlepším kamarádem se zde stává Sean Harris, který je proslulý tím, že spolužačkám o poledních přestávkách vypráví příběhy, a který v určitých věcech nápadně připomíná Rona Weasleyho.
Postava Hermiony je do jisté míry jejím autoportrétem (prozradila na sebe, že byla "zarputilá malá šprtka"), v posledním roce školy se stala "vzornou žákyní", stala se velkou čtenářkou Jane Austenové a sběratelkou prastarých jmen od osmnácti studovala na univerzitě v Exeteru francouzštinu a filologii a během studia strávila rok v Paříži jako asistentka učitele.
Koncem devadesátých let krátce pracovala jako úřednice pro Amnesty Internacional, později také jako sekretářka v Manchesteru, práce ji ale příliš nebavila. O poledních pauzách psala v kavárnách a počítač používala k přepisování svých příběhů. Při jedné večerní cestě vlakem z Manchestru do Londýna (v té době bydlela v Claphamu, v jižním Londýně), jí v mysli náhle vytanula podoba Harryho Pottera...
Po smrti své matky odjíždí do portugalského Porta učit angličtinu. Po odpoledních píše a dává konkrétní podobu své představě - Harrymu Potterovi (vzniklo zde údajně 10 verzí první kapitoly knihy Harry Potter a Kámen mudrců). V roce 1992 se provdala za portugalského novináře a televizního zpravodaje. O rok později, v roce 1993, se jí narodila dcera - Jessica. Joanne jí dala jméno podle svého idolu - novinářky a levicové aktivistky Jessicy Mitfordové. Po roce manželství (o Vánocích) se rozvádí a s malou Jessicou a s kufrem plným papírů se vrací zpět do Británie. Přijíždí do Edinburgu za svou sestrou Di, studentkou práv.
Počátkem roku 1994 vypráví svůj příběh o Harrym Potterovi sestře, která je jím absolutně nadšena. Joanne je na tom finančně velmi špatně, žije jen z podpory v nevytopené garsonce a po kavárnách dopisuje svůj příběh. V roce 1995 konečně dopsala román na starém psacím stroji, a opsala jej ještě znovu, protože neměla peníze na okopírování, a své dílo rozeslala několika agenturám a nakladatelstvím. Zatímco čeká reakce na svůj rukopis, dostane místo jako učitelka francouzštiny.
Její rukopis (320 stran), připadal většině nakladatelů dlouhý, přesto literární agent Christopher Little našel pro Harryho Pottera nakladatelství - Bloomsbury. V únoru 1997 poskytne nadace Scottish Arts Council Rowlingové nejvýše dotované stipendium pro dětské autory - 8000 liber! Rowlingová si koupí počítač a pouští se do psaní druhé knihy. Už v červnu téhož roku vychází v Anglii Harry Potter and the Philosopher´s Stone (Harry Potter a Kámen Mudrců). První kniha je věnována: "Jessice, která má ráda, když jí někdo vypravuje, Anně, která to měla stejně ráda, a Di, která tenhle příběh slyšela jako první." V září 1997 byla v New Yorku při aukci rukopisů americká práva prodána za 105 000 dolarů, což je u dětské knihy naprosto nevídané!
V červenci 1998 vychází v Anglii Harry Potter and the Chamber of Secrets (Harry Potter a Tajemná komnata). Věnování druhé knihy: "Séanu P. F. Harrisovi, řidiči, který vždycky práskne do bot, a příteli do nepohody." Přesně rok po vydání druhého románu v Anglii vychází Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (Harry Potter a vězeň z Azkabanu). Třetí knihu věnovala J. K. Rowlingová: "Jill Prewettové a Aine Kielyové, kmotrám swingu."
V červenci 1999 se stala jedinečná událost v historii amerického knižního trhu. Knihy o Harrym Potterovi se usadily na prvních třech místech prestižního žebříčku bestsellerů deníku The New York Times. Stejná situace se opakovala v Holandsku, Francii, Německu, Norsku a Švédsku. Nepatrný úspěch byl zaznamenán v Turecku. Vlažně byl Harry Potter přijat ve Finsku, Itálii a Španělsku. Warner Brothers koupila filmová práva na první dvě knihy ze série. Rowlingová si předem vyhrazuje, aby byl natočen hraný film, a aby jí byl předložen scénář ke schválení. Klade důraz především na filmové ztvárnění famfrpálu (oblíbená hra v kouzelnickém světě) a projevila dokonce přání, zda by Hagrida (bradavický hajný) nemohl hrát Robbie Coltrane
Začátkem roku 2000 se Rowlingová dostává na 24. místo žebříčku nejlépe placených osobností světa časopisu Forbes. V závěsu za ní jsme mohli najít například zpěvačku a herečku Cher. Ještě v lednu roku 2000 se režisér a scénárista Steve Kloves pouští do práce na scénáři k filmu Harry Potter. V únoru roku 2000 u nás v Albatrosu vychází Harry Potter a Kámen mudrců.
Celosvětový prodej prvních tří svazků, které byly přeloženy do 35ti jazyků, byl v březnu roku 2000 odhadován na 35 milionů výtisků, jen v Německu prodej přesáhl jeden milion kusů. Rowlingová je nyní považována za třetí nejbohatší ženu ve Velké Británii.
Na přelomu března a dubna 2003 se Rowlingové narodil syn, jehož otcem je lékař Neil Murray, za něhož je Joanne provdaná téměř dva roky.
J. K. Rowlingová prohlašuje, že o Harrym Potterovi napíše 7 knih a ani o jednu víc.

Odznaky z HP

17. července 2006 v 17:08 Produkty HP
Seeking to put the light of analysis to any mystery; to dig deep and find the treasures, hidden carefully beneath many layers of literary soil.A place where inquisitive fans work together to weave our own webs and, hopefully, unravel a few of J.K. Rowling's!
A weekly interactive fanfic column where you can inspire the next original tale of wizardry. All you have to do is drop us a note in 150 words or less, describing your idea. The Magic Quill does the rest!Deep below the immense, fiery chasm of Gringotts, there is an Underground Lake. No one knows how deep it is or where it leads; all we know is that it exists and it's our job to find out why.
Editorials about the HP books, movies and theories.
A cozy place where ideas meet.Providing a warm and inviting atmosphere to discuss all of your romantic theories.

Další píseň moudrého klobouku

17. července 2006 v 15:57 Písně HP
Za časů, kdy mne ušili,
už je to tisíc let,
žili tu čtyři mágové,
jež doposud zná svět.
Udatný Godric Nebelvír,
jenž cestou svou vždy šel,
a z temných blat a močálů
zchytralý Zmijozel.
Pak z Havraspáru Rowena,
zrozená v lůně hor,
a krásná Helga z údolí,
kde leží Mrzimor.
Spojil je sen a smělý plán
a v Bradavicích, v touze
vychovat svoje nástupce,
zřídili školu kouzel.
Každý z těch čtyř tam ovšem měl
svou vlastní kolej čárů,
neb u těch, jež si vyvolil,
si jiných cenil darů.
Nebelvír nejvíc ze všeho
vždy hledal statečnost,
a v Havraspáru chytrost zas
bývala první ctnost.
V Mrzimoru víc vážilo,
jak se kdo práce zhostí,
a mocichtivý Zmijozel
si cenil ctižádosti.
Pokavad byli na živu,
každý si vedl svou:
ale co pak, až jedenkrát
už tady nebudou?
Zas vyřešil to Nebelvír:
tak padla volba na mě,
a nadali mě moudrostí,
abych vybíral za ně.
Naraz si mě až po uši,
abych tvou duši spatřil:
Já, jenž se nikdy nemýlím,
ti řeknu, kam teď patříš!

Vtipná píseň

17. července 2006 v 15:56 Písně HP
Sklapněte a hned si posedejte
a rapu staré hučky naslouchejte.
Tak teď buďte zticha jako pěna.
Vysvětlím vám, jak je škola rozdělená.
Máme čtyři koleje a jedna tě čeká.
Já zjistím v čem jsi lemra, třebas mě to leká.
Nebelvír, Zmijozel či Mrzimor?
Možná, že Havraspár. V tom je spor.
Každá kolej má své zvláštní chyby.
Já najdu ty vaše, tak kušujte jak ryby.

Když vám všichni vždycky říkali,
jak jste nadaní a zchytralí,
když máte nos v knížkách celý den
a z knihovny nevyjdete ven
- s kámošem v skrytém koutku, ač nejste teplý pár,
sedne vám jen a pouze Havraspár.
Ovšem nechte mě dokončit větu,
Havraspár je plný divných šprtů.
A co hůř, svůj žal ať zvíte,
na Lenku a Cho tu narazíte.

Ti, co nejsou v ničem dobří,
skončí v partě mrzimoří.
Všichni blond, tlustí a veselí,
však s myšlením jsou trochu ... na křížku.
Dotáhnou to dál jen s klikou, pílí.
Kdo by je však neměl rád. Jsou tak milí.
Když z bramborové medaile jsi nadšenej,
zahoď hrdost a k jezevcům se dej.
Jestli při famfrpálu platíš za bačkoru,
čeká tě zasloužené místo v Mrzimoru.

Nebelvírští nejsou zas takoví jelimánci,
pokud tedy máš rád barvy v hloupé kombinaci.
Pokud nemáš žádnou vlastní osobnost,
do Nebelvíru jít je tvoje povinnost.
Když jsi šprýmař - stačí pouhé slovo
a obarvíš mladému Snapovi spodky na růžovo,
když porušení řádu je jen fór
a banda blbců učitelský sbor,
když drzost je podle tebe vtipnost
a ke svým obětem když neznáš lítost,
když chlapce zmámí nízký chtíč,
vezmeš na něj hejno kanárků jak bič,
když předvádíš odvahu a štěstí pokoušíš,
a NIKDY nedostaneš, co si zasloužíš.
Když šikanuješ, týráš, trápíš ze všech sil,
pak jen Nebelvír může být tvůj cíl.

Ale když miluješ krádež a lež proradnou
a pokrytectví dáváš přednost před pravdou,
když podvod je pro tebe abeceda,
když máš tatíka Smrtijeda,
běž k hadům, tam pěkně zapadneš,
pokud zlým zmetkem stát se chceš.
Ti odporní týpci mučí a zabíjejí
jak Zmijozel, aby dostali, co chtějí.
A všichni do jednoho smrdí korupcí,
ti hnusní Salazarovi pošuci.
Tak pokud nejsi blbý až to bolí,
vyvaruj se hadí části této školy.
A jestli jsi hodný, tak se nedostaneš
mezi zkaženou zmijozelskou mládež.

Buď si spratkem mudly nebo Smrtijeda,
zjistit tvůj osud není pro mě žádná věda.
Zjevím tvou budoucnost, dobře poslouchej:
nejsi unikát, nejsi úžasnej;
za chvilku se dozvíš, jaký budeš
- rapl, šprťák nebo tupý jako drůbež.
Jsi nespokojený s tím, jak třídím vás?
Chceš proti mně snad drze zvednout hlas?
Usmrkanci, jen se dejte do breku,
tohleto já dělám od věků.
Pokud vás má slova ženou k sebevraždě,
no, kdo vás nutí brát je vážně?

Nová píseň moudrého klobouku

17. července 2006 v 15:52 Písně HP
Za dávných dob,
když jsem byl ještě mlád
a Bradavice též,
panovala tu jednota,
jež jinde nenajdeš.
To čtyři věrní přátelé
rozhodli se tehdy spolu
zřídit tu ze všech na světě
nejlepší kouzel školu.
"Společně učme potomstvo,"
řekli a netušili,že osud brzy zavelí,
aby se rozdělili.
Znal snad kdo lepší přátele,
na celém světě širém,
než byli lstivý Zmijozel,
s udatným Nebelvírem ?
Snad pouze jeden další pár,
o němž nebylo sporu :
Rowenu z hradu Havraspár
a Helgu z Mrzimoru.
Co zvrtlo se ? Byl opravdu
tak špatný konec nutný ?
Nu, já tam byl a povím vám
celý ten příběh smutný.
Dí Zmijozel : "Učme jen ty,
co nejčistší krev mají."
Havraspár zas : "My jen ty,co
nejchytřejší se zdají ."
A Nebelvír : Chci toho, kdo
odvahu má a sílu."
Jen Mrzimor byl ochoten
brát všechny bez rozdílu.
Prvotní přátel obavy
zdáli se liché být,
vždyť každý v své koleji
jen koho chtěl,moh mít.
A tak například Zmijozel,
jak říkal jsem už prve,
dál ke studiu přijímal
jen mágy čisté krve.
V Havraspáru pak učit se
jen nejchytřejší směli,
kdo k nebelvírským patřit chtěl,
musel být ctný a smělý.
Ostatní všichni skončili
v dobráckém Mrzimoru
a mezi čtyřmi přáteli
nezdál se být stín sporu.
Tak v naší škole život šel
naoko bez potíží,
čas nesvárů a rozmíšek
už tehdy se však blížil
a čtyři mocné pilíře
bradavického hradu
zachvěli se a začali
zápasit o nadvládu.
Zdálo se tehdy,že boj ten,
v němž druh se s druhem bije,
neslavným koncem hrozí všem
a škola nepřežije.
Až jednoho dne po ránu
Zmijozel náhle zmizel ,
a přestože pře ustaly,
v srdce nám vešla svízel.
Z té nerozlučné čtveřice
tři mezi námi zbyli,
koleje však se nikdy víc
jak dříve nespojily.
Teď Moudrý klobouk přichází,
vy víte,co se chystá:
do kolejí vás rozřadím
na čtyři různá místa.
Letos však přidám něco víc,
poslechněte co zpívám:
když dělím žáky Bradavic,
nepěkný pocit mívám.
Plním sic jen svou povinnost,
přesto se trochu zdráhám,
mám obavy, že škole své
do hrobu pomáhám.
Ach,vězte všichni,kdo tu jste,
že naše škola čelí,
jak nikdy ve svých dějinách
strašnému nepříteli.
Teď musíme se sjednotit,
za jeden táhnout provaz ,
jinak se zevnitř zhroutíme,
tak zní má zpráva pro vás.
Však už jsem dost vás varoval,
co říct jsem chtěl,to víte.
Přistupte,ať do kolejí
se nyní zařadíte.

Další píseň

17. července 2006 v 15:51 Písně HP
Vítejte u nás v Bradavicích,
já moudrý klobouk sem,
rozdělím vás do kolejí,
ty budeš tady,ty pojd sem.
Nasadte si mě nováčci
a nebojte se mě,
jsem přece jenom klobouk,
ale obycejny ne.
Jsou tady čtyři koleje,
půjdeš do jedné z nich.
Tam budou tvoji kamarádi,
tam bude tvůj smích.
Možná to bude Nebelvír,
kde najdeš přátele,
nebo to bude Zmijozel,
kde přijmou tě mezi sebe.
Může to být i Havraspár,
tam nevyhodí tě,
anebo dobrý Mrzimor,
kde vše naučí tě.
Tak do toho
nasad si mě,
ja ti nic neudělám,
pospěš si a já řeknu ti,
jaká kolej tě čeká.

Moudrý klobouk

17. července 2006 v 15:50 Písně HP

Píseň Moudrého klobouku

Zdá se vám,že jsem ošklivý -

myslete si,co chcete,
chytřejší klobouk než jsem já
na světě nenajdete.
Nechte si svoje buřinky
i své klobouky z plsti -
jsem moudrý klobouk z Bradavic,
jenž vám nic neodpustí.
Každému vidím do duše,
vím,z jakého je těsta -
nasaď si mě a řeknu ti ,
kam povede tvá cesta.
Možná tě čeká Nebelvír,
kde mají chrabré srdce;
odvaha,klid a rytířskost
jdou u nich ruku v ruce.
Nebo tě čeká Mrzimor :
máš jejich mravní sílu,
jsou čestní a vždy ochotní
přiložit ruku k dílu;
či moudrý starý Havraspár,
pokud máš bystrou hlavu,
tam důvtipní a chápaví
vždy najdou čest a slávu.
Nebo to bude Zmijozel,
kde nastane tvá chvíle -
ti ničeho se neštítí ,
by došli svého cíle.
Nasaď si mě a neboj se
(jen vlastní strach tě leká)!
Já,moudrý klobouk z Bradavic,
ti řeknu,co tě čeká!

Píseň moudrého klobouku

17. července 2006 v 15:48 Písně HP
Svět širý byl,volná obloha S níž všechno jednou zvíš
Jezero hluboké, A nakonec ta nejmilejší
Zapršelo, snesla se duha Hádkami netknutá
Na čtyři přátele Ta, jenž byla nejsvolnější

Byli to ti, co každý dnes Rozdíly nevnímat
Jejich jména dobře zná Jen Helga z Mrzimoru
Spolu kráčeli v hluboký les Vždy každého přijala
Vedla je vize jasná S žáky nebylo sporu

Vytvořit mocný kouzel hrad Dobrou vůli uctila
By spolu v jednotě A nyní vás rozřadím
Každý měl ale svůj nápad Do kolejí těch Čtyř
Jak učit o samotě Podle vašich schopností

Udatný Godrik Nebelvír By nebyl žádný kříž
Vynikal odvahou Ale než tak učiním
Svou hlavu měl Já musím vás varovat
Svou cestou šel O jedno vás poprosím

Ne však s rozvahou Snažte se respektovat
Nejlepším přítelem Nepřítel mocný velmi je
A mocným kouzelníkem A lstivý víc než dosti
Odešel žel v jeden den Naše škola už blízko je

By nebyl prosebníkem By padla jeho zlostí
To Salazar Zmijozel Útočí sice zpovzdalí
Cílevědomost žádal Ale nenechme se mýlit
Různé pro to prostředky Proniknout mohl potají

I lstivost zachovával Jeho moc bude sílit
Na čistotu krve dbal Však cítím jeho přítomnost
Vážil si starých rodů I tady v Bradavicích
S nečistými nejednal Někdo z nás ztratil soudnost

Toť příčina všech sporů
Rowena z Havraspáru
Ta nejkrásnější z Čtyř
Příjmala jen bystrou hlavu

Úplavice v Bradavicích

17. července 2006 v 11:12 Písně HP
Byla vpravdě drsná zima,
mráz zalézal pod pláště
(Anglie má drsné klima,
Bradavice obzvláště).
Sníh sahal až ke třem metrům,
hrad byl celý zapadlý,
každý nosil spoustu svetrů
a přesto byl prochladlý.
Brumbál seděl schoulen v křesle
v kabinetu Minervy.
"Drahá, netvař se tak sklesle,
i mně to jde na nervy!

Na prd všechna kouzla jsou tu,
výhřevná i léčivá,
zima táhne ze všech koutů
a mně tak zle nebývá…"
Vytřeštila na něj zraky,
jak se celá zděsila.
"Ty už jsi to chytil taky?"
"Jo, asi od Nevilla…

Šíří se to jako rýma,
co je tohle za nemoc?
Na klozetu je fakt zima
a já tam byl celou noc.
K čemu jsou nám naše hůlky,
když neumí pomoci?
Málem omrzly mi půlky,
a to je před Vánoci…"
Minerva rozpaky skryla.
"A co žáci, Albusi?
Většina se nakazila,
ten zbytek snad nemusí!"
Soustředěním tvář jí zrudla.
"Kouzla na to nestačí,
bude muset přijít mudla,
dá nám rady jinačí."
"Tohle není vůbec špatné,"
zamyslel se ředitel.
"Snad to bude něco platné,
léčitel byl na pytel.
Ministr nás sice sprdne,
to mi ale nevadí,
až mi stolice zas stvrdne,
snadno si s ním poradím.
Zařídila bys to, drahá?"
Brumbál tiše navrhnul.
"Už mě to zas nějak zmáhá,
abych ti tu nevrhnul…"
Uzel županu si dotáh´
a ze dveří vystřelil.
(O pohled na útrob obsah
nerad by se podělil.)

Lékař-mudla. Kde ho najít?
Minerva přemýšlela…
Doktoři se přece znají!
Co udělat, věděla.

Na papír skládala slova,
nešetřila popisem.
Pak už vzlétla spěšná sova
ke Grangerovým s dopisem.
Ti se do práce hned dali
a po krátké úvaze
kolegovi zavolali,
co k nemocným docházel.

Pozvali ho na skleničku,
nalili mu metaxu
a když už měl trochu špičku,
sáhli pro hrst letaxu.

Znenadání v krbu prsklo.
S Grangerem i s tím doktorem
kupředu to prudce mrsklo
tím stísněným prostorem.

Za pár minut byli v hradu,
tam před krbem na zemi,
obklopeni mrakem smradu,
popelelm a sazemi.

Mudla v šoku jen se tlemil,
zmatený byl víc a víc.
"Vy jste jistě doktor Hamill,"
Minerva mu chvátla vstříc.
Přivítala ho fakt vřele,
na nohy ho vyzvedla
a potom skrz brýle směle
do očí mu pohlédla.
Že to byl chlap věru lepý
i přes svoje šediny,
všimnul by si snad i slepý
pohled neměl nevinný.
Odskočila od něj prudce,
jako by se spálila.
Aby zaměstnala ruce,
šálek kávy nalila.
"Napijte se trochu, pane,
to vás jistě povzbudí!"
(Ty jsi zřejmě, hochu, kanec,
je třeba tě obludit.)
Lehce řízlá byla káva
nedivícím lektvarem.
Už si doktor srknul, sláva,
věc neskončí nezdarem!
V šálku bylo už jen po dně,
když tu mudla náhle vstal.
"Tak prý je tu chorých hodně,
na ně bych se podíval."

Minervě se ulevilo.
"Za Albusem půjdeme,
v noci se mu přitížilo,
na lůžku ho najdeme."

Zubař Granger pravil smutně:
"Já mám prosbu, přátelé,
nemusíme zatím nutně
tahat říďu z postele.
Pojďme nejdřív k naší holce,
máma děsně vyvádí.
Náš nejvyšší divotvorce
nechť je druhý v pořadí…"

Že to bylo jedno vcelku,
usoudili po chvíli,
Hamill mu prohlédne dcerku,
ať mamina nešílí.
Bylo nutné situaci
teď objasnit lékaři:
že půl hradu bacil bacil
a léčba se nedaří.
K ošetřovně vykročili,
po schodišti hop a skok,
dlouhou chodbou doktor milý
pevně držel s nimi krok.
Nabídl Minervě rámě,
když vedle něj kráčela,
pozorný byl k staré dámě,
byla celá zardělá.
Než tam došli zmrzlým hradem
( a přesto, že chvátali ),
byli napůl mrtví chladem,
všem třem zuby cvakaly.

Natřískaná ošetřovna
téměř ve švech praskala.
Chudák Poppy mísu zrovna
pod Malfoye dávala.
Žáci skleslí vysílením
po lůžkách se váleli,
krátili si chvíli čtením,
na učení káleli.
Všichni byli bledí tuze
a s teplotou zvýšenou
nikdo nebyl schopen chůze,
byli slabí v kolenou.
Pár postelí vedle dveří
kantoři obsadili,
byli to chudáci, kteří
od žáků to chytili.
Hamill zastavil se rázně
hned u první postele,
sklonil se nad ní bez bázně,
netvářil se vesele.
"Tenhle pán má divnou barvu,
je tak nějak zelený,
teploměr mu někam narvu,
snad už není studený…"
"Snape má běžně barvu tuhle,"
doktor Granger povídal.
"Leží pravda trochu ztuhle,
asi šlofíka si dal."
Obočí Hamill pozvedl,
jen rameny pokrčil.
Granger oba dále vedl,
náhle prstík vytrčil.
"Támhleto je naše dcerka,
pod tou haldou učebnic,
blbě je jí od úterka,
nepomáhá vůbec nic."
Z lůžka vedle Harry Potter
šťouchl do ní znuděně.
"Hermi, není to tvůj fotr?"
zeptal se jí tlumeně.
Hermiona povzdychla si,
učebnici zavřela,
rukou prohrábla si vlasy,
na příchozí hleděla.
"Ahoj táto, co ty tady?
mamka má zas obavy?
Jsem jen napůl mrtvá hlady,
už mě to fakt nebaví."
"Hned s tím něco uděláme,"
tatínek ji chlácholil.
"Specialistu už máme,
by pořádek nastolil."
Mudlu skromný úsměv zdobil.
"Provedem vyšetření,
ňákej bacil vás tu zlobí,
snad najdeme řešení."
Po chvíli jen kývl hlavou,
téměř začal jasno mít.
"Nebude to myslím stravou,
odběry to bude chtít.
Nabereme dva, tři vzorky
krve, také stolice,
a vzít všechno do laborky
je teď nutné nejvíce.
Budu s Grangerem muset zase
cestu krbem použíti,
opět budu jako prase,
co nadělám, do řiti…"
Do rána byl Hamill zpátky,
nevyspalý, přesto fit.
"Na mě je ten bacil krátký,
za pár dní tu bude klid."

Injekcí si složil bednu
hned u první postýlky.
"Každému teď prdnu jednu,
tak nastavte prdýlky!"
Marodi zůstali čučet
všichni jako jeden muž.
Protestem začla síň hučet.
"No tak bando, sakra, kuš!"
Mudla zjistil, že se baví.
"Nejsem žádnej sadista.
Jestli chcete být zas zdraví,
tak jdem na to, prokrista."
Nabral lék do první jehly,
všem čelisti poklesly,
přesto si na břicha lehli,
hrůzou ani nehlesli.
Jen s Dracem to bylo špatné,
ječel jako v horroru.
Bylo mu to však prd platné,
začlo pár dní teroru.
Postavil si je do latě,
autoritu Hamill měl.
Třikrát denně dolů gatě,
léky pral do jejich těl.
Potter nesl to statečně,
vždycky jenom tiše kvík´.
"To snad bude trvat věčně…
Už teď jsem jak jehelník…"
Ronald Weasley také hekal,
otravoval okolí.
Kvůli injekcím se vztekal:
"Každý pohyb mě bolí!"
"Nejste, hoši, lehce blbí?"
Hermiona vybuchla.
"Mě ty vpichy také svrbí
a jsem rovněž opuchlá!
Buďte rádi, že už jíte,
že už smíte z postele
a tak děsně nekadíte.
Chovejte se dospěle!"
Hamill zašel k řediteli,
zlehka ťukl na dveře.
Přivítal ho úsměv vřelý,
s nímž mu Brumbál otevřel.
"Už se cítím mnohem lépe,
právě snídám malý toust,
ač se mi furt ruka klepe,
a jsem slabý jako chroust.
Strašně se mi ulevilo,
vy jste naše záchrana.
V čem to ale sakra bylo?
Existuje ochrana?"
"Byl to bacil úplavice.
A jak dlouho putoval
skrz celičké Bradavice,
tak přes skřítky zmutoval.
Závada tu asi bude
v stravovacím systému,
v tom, že skřítci jsou tu všude,
vidím jádro problému.
Špinaví jsou, trochu smrdí,
hygienu neznají,
musíte být na ně tvrdí,
ač to lehké nemají.
Mají-li dál vařit, smažit,
chystat každou dobrotu,
musejí se více snažit
udržovat čistotu."
"My to nikdy neřešili,"
Brumbál tiše povzdychl.
"Vyvážili to svou pílí,
nerad bych je namíchl…
Celé skřítčí pokolení
oddané je velice,
ale chodí usmolení,
jak jim velí tradice.
Tedy svolám na poradu
hnedle s dnešním večerem
skřítky z celičkého hradu,
situaci proberem."

"Dobrý nápad," Hamill mínil,
"toho hned využiji.
Budete ve velké síni?
Všechny je naočkuji."
Nebylo to vůbec snadné.
Při tomhle shromáždění
všichni měli oči chladné
a byli uražení.
Všichni skřítci - kluci, holky
radost žádnou neměli,
s umaštěnými podolky
rozloučit se nechtěli.
Ač vše Brumbál podal mírně,
tvářili se kysele,
nechtěli se chovat smírně.
"Ale no tak, přátelé…
Nemocní jsme vaší vinou,
je to třeba vyřídit.
Nemám tedy možnost jinou,
musím vám to nařídit.
Nejdřív nutno špínu sloupat
a potom pravidelně
budete se všichni koupat
v čistě vaší koupelně.
Vykouzlím vám krásné lázně,
na chuť tomu přijdete.
Je to jen otázka kázně,
to vy přece svedete.
Zásady vám vaše nechám,
vše zvládneme bez zloby,
vaše hadry nechte blechám,
nové předá vám Dobby.
Protože jste všichni vždycky
jiné šaty zavrhli,
my jsme vám teď průkopnicky
uniformy navrhli!
Bradavický znak tam bude,
barevných knoflíků šest,
zlaté vyšívání všude,
zkrátka krása, na mou čest!"
Tohle skřítky potěšilo,
souhlasně zajásali.
Tím se všecho vyřešilo,
i píchnout se nechali.
Za pár dní všem bylo prima,
vstávalo se z postelí
a ač byla stále zima,
všichni byli veselí.
Zas se jedly laskominy,
Hamill s kantory, s žáky
doplňoval tekutiny
máslovými ležáky.
Teď se ale Brumbál topil
v dilematu nemilém
(až se trochu smutně opil):
Co udělat s Hamillem?
Jak pravidla kouzelníků
nelítostně říkají -
- domů poslat místo díků,
paměť smáznout potají…
Pozval mudlu k svému stolu,
starosti ho tížily,
navíc tušil, že se spolu
s Minervou dost sblížili.
"Jaké jsou teď vaše plány?"
doktora se otázal.
"Líbilo se vám tu s námi?
Hodně jste tu dokázal!"
Hamill mávl rukou jemně.
"Jako lékař praktický
setkávám se s tímhle denně,
nic to není, fakticky.
Ale váš svět, to je něco!
Z letargie probral mě,
pořád se tu děje leccos,
doma je mi nevalně.

Není možné tady zůstat?
Zpátky netáhne mě nic,
zvědavost má tady vzrůstá,
jsem nadšený stále víc."
Nápad bleskl v mozku bystrém.
Brumbál rychle vyskočil
a vydal se za ministrem,
by ho zase vytočil.

Příštího dne Hamill začal
u Munga být zaměstnán,
v kanceláři hezky hačal
(i když byla úděsná).
Nebyl to nápad tak špatný.
Brzy všechny přesvědčil,
že jim bude něco platný,
rychle se tam osvědčil.
Krbem létal teď už běžně,
s Minervou si randili,
choval se k ní velmi něžně,
hezky si to užili.
A tím končí báseň dlouhá,
všechno šťastně skončilo.
Ač to byla blbost pouhá,
snad se vám to líbilo. :-)
END

Kapitoly

12. července 2006 v 17:11 HP a dech jednorožce

Kapitoly =o)

12. července 2006 v 16:48 HP a pán smrti
Na tomhle odkazu → KLIK najdete kapitoly HP a pán smrti, ale musíte si tam pak kliknout na výběr kapitol..